نقش پرینترهای سه بعدی در زمینه تولید قطعات مکانیکی

به نام خدا

به تازگی مطالب زیادی راجع به عملکرد پرینترهای سه بعدی و نقش آنها در دنیای مهندسی امروز منتشر می شود. بسیاری دو تکنولوژی اینترنت اشیا و پرینترهای سه بعدی را تکنولوژیهایی می دانندکه تاثیرات بسیار مهمی در زندگی آینده بشر خواهد داشت و نقش آنها را همتای تکنولوژیهایی نظیر اینترنت و تلفنهای هوشمند می دانند. این تکنولوژی هنوز در ایران به خوبی شناخته نشده است. اما با توجه به سرعت پیشرفت این تکنولوژی و کاهش قیمت این پرینترها، قطعا این دستگاهها به زودی در بازار ایران نیز همه گیر خواهد شد. اما براستی این تکنولوژی در چه زمینه هایی تاثیر گذار خواهد بود. در درجه اول این پرینترهای سه بعدی تاثیر زیادی در صنعت طراحی قطعات مکانیکی خواهد داشت. تا 15 سال پیش برای طراحی هر قطعه مکانیکی، نیاز به مدت زیادی برای تشکیل تیم پروژه حرفه ای و استخدام مهندس مکانیک و تعداد زیادی تکنسین نقشه کشی بود که این تیم زمان بسیار طولانی را نیز صرف طراحی و نقشه کشی از نماهای مختلف و با زوایای مختلف می نمود. سپس زمان و هزینه زیادی صرف تطبیق نقشه ها و تایید نهایی و رفع ایرادات می شد و آنگاه اقدام به نمونه سازی برای شروع تستهای واقعی میگردید.

اما هم اکنون همه چیز در این زمینه متحول شده است. با فراگیر شدن نرم افزارهای طراحی سه بعدی نظیر اتوکد ،catia ،3d max و … انقلابی در زمینه طراحی قطعات مکانیکی به وجود آمده است. برای اولین بار، مهندسان طراح می توانستند به صورت سه بعدی آنچه در ذهن دارد را بدون کمک گرفتن از تعداد زیادی متخصص دیگر طراحی کنند. اختراع پرینتر سه بعدی نیز باعث پیشرفت بزرگ دیگری شد. حالا به راحتی می توان نقشه های سه بعدی را توسط پرینتر سه بعدی در ظرف چند ثانیه به یک قطعه واقعی تبدیل کرد و تستهای ابعادی و اولیه را بر روی آن انجام داد. بدین ترتیب هزینه های طراحی قطعات بسیار کاهش می یابد که به کاهش نیازمندی به استخدام تکنسین مکانیک و نقشه کش در بخشهای طراحی انجامیده است. علاوه بر آن، باعث چابکی و سرعت این بخش شده که این مسئله روی هزینه تمام شده کالا تاثیر زیادی خواهد داشت.

این پرینترها نقش زیادی را در انجام پروژه های معماری و عمرانی نیز دارند و کارفرما می تواند تنها با استخدام مهندس معمار و با استفاده از پرینترهای سه بعدی نتیجه کار را در مقیاس کوچک مشاهده کرده و تغییرات لازم را به سرعت در طرح نهایی اعمال کند. به این ترتیب از دوباره کاری ها و صرف مبالغ کلان جلوگیری می شود و پروژه نیز با سرعت بسیار بیشتری به انجام خواهد رسید.

با توجه به پیشرفت سریع پرینترهای سه بعدی و جنس متریال قابل  تولید در آنها می توان انتظار داشت که این پرینترها، علاوه بر نمونه سازی قطعات، جایگزین ارزان قیمتی برای خطوط تولید قطعات با تیراژ پایین نیز بشوند و تحولی اساسی را در زمینه طراحی و تولید این قطعات در جهان پدید آورند. حتی ممکن است که ارزان بودن نیروی انسانی که تنها مزیت کشورهای جهان سوم و فقیر است را نیز به مخاطره اندازند.

نگارش توسط مجموعه استخدامی وطن جاب

 

لطفا نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

− 5 = 2

درباره ما

مجموعه وطن جاب به منظور رفع نیاز متخصصین گرامی در نبود منبع آگهی استخدامی مناسب در سطح کشور راه اندازی شده است. هدف از مجموعه وطن جاب، انتشار کلیه آگهی استخدام جراید در سطح کشور بوده است به گونه ای که متخصصین گرامی در فرایند کاریابی خود، با عضویت در سایت، بدون نیاز به هیچ منبع دیگری به تمامی آگهی های استخدامی در سطح کشور در کمترین زمان ممکن با بالاترین کیفیت دسترسی داشته باشند.

پشتیبانی سریع در تلگرام

پشتیبانی در زمینه درج فرصت های شغلی یا ارسال رزومه از طریق پشتیبانی آنلاین سایت یا آیدی تلگرام vatanjob@

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام استخدام مهندس تلگرام استخدام مهندس لینکدین استخدام مهندس فیسبوک استخدام مهندس