راهکارهای ساده به منظور افزایش چشمگیر مشارکت کارکنان در جهت چشم انداز شرکت

راهکار های ساده به منظور افزایش چشمگیر مشارکت کارکنان در شرکتها


boost employee's engagement

راهکارهای ساده به منظور افزایش مشارکت کارکنان در جهت چشم انداز شرکت

یک کارمند با سهم مشارکتی بالا، در واقع یک فرد سازنده با جشم اندازهای سازمان خواهد بود. اما برای صاحبان کسب و کارهای  کوچک، راهکارهای تبدیل کارمندان بعد از استخدام در شرکت، به کارکنان خلاق که با چشم اندازهای سازمان، همسو باشند، کار ساده ای نیست.

در این مقاله قصد داریم به راهکارهای ارزان، برای تبدیل کارکنان یک شرکت به کارکنان سازنده بپردازیم.

 

راهکار شماره 1: تعریف و تمجید از کارکرد مثبت و رو به جلوی کارمندان

در اکثر شرکت ها، زمانی که فرد، کار را به نحو احسنت انجام می دهد، هیچ پاسخی از طرف سرپرست خود دریافت نمی کند. این رفتار صاحبان شرکت ها، به مرور باعث بی تفاوتی کارکنان نسبت به شرکت و چشم اندازهایش می شود. بسیاری اوقات، می توان نسبت به کار مثبت یک کارمند توانا، با یک ایمیل ساده، یک جمله تمجیدی در حضور سایر کارمندان، و یا تقدیر از وی در جلسات عمومی شرکت ، تعریف و تمجید کرد.

 

راهکار شماره 2: ایجاد رقابت دوستانه میان کارکنان

مفهوم “کارمند برتر ماه” یا “دپارتمان برتر ماه” می تواند در بسیاری از مواقع باعث ایجاد رقابت سازنده و سالم در میان اعضای یک شرکت شود. اختصاص جایزه به کارمند برتر میتواند از نوع مادی باشد یا حتی غیر مادی. به عنوان مثال، گذاردن یک پرچم موفقیت یا یک مجسمه ی خاص بر روی میز برنده در طول یک ماه ،که نشانه ی انتخاب او به عنوان “کارمند برتر ماه” است. البته در ماه بعد، این سمبل موفقیت، به میز برنده ی بعد منتقل می شود.

 

راهکار شماره 3: به کارکنانتان نشان دهید که کار آنان، در کدام قسمت سازمان ، یا جامعه انعکاس دارد.

این که کارکنان بدانند، عملکرد آنان در کدام قسمت سازمان ، یا حتی جامعه نمود می کند در افزایش بازدهی آنان بسیار  تاثیرگذار است. ذکر این مورد در حین مصاحبه شغلی نیز می تواند به استخدام کارمندان با روحیه بالا بیانجامد.

 

راهکار شماره 4: ایجاد حس اهمیت صاحبان شرکت نسبت به کارکنان

گاهی اوقاب، برای رئیس خوب بودن، باید نسبت به کارکنان حس اهمیت را بوجود آورد. به عنوان مثال، ایجاد ارتباط کلامی مدیر شرکت با کارکنان، سوال در مورد شیوه زندگی آنها، علاقمندی و اهداف آنان و … . اجازه دهید کارمندان شما، این حس را داشته باشند که شما، آن ها را ساپورت می کنید.

 

راهکار شماره 5: حس دوستی را در میان کارکنانتان  افزایش دهید.

چنانچه حس دوستی در میان اعضای گروه بوجود آید، به شدت بر سازندگی آنان افزوده خواهد شد. البته به هیچ عنوان کارمندانتان را مجبور به دوستی با هم ننمایید. در عوض، با برگذاری فعالیت های اجتماعی یا فعالیت های ورزشی به کارمندانتان اجازه دهید با همکارانشان بیشتر در ارتباط باشند.

 

راهکار شماره 6: برپایی جشن های کوچک و مراسم تقدیر در پیشرفتهای شرکت

حتی در پیشرفت های کوچک سازمانتان نیز نسبت به پرپایی جشن اقدام نمایید و به تشویق کارمندانتان در مراسم تقدیر بپردازید. به این ترتیب، کارمندان را با اهداف سازمانتان همسو می نمایید. بگذارید کارمندانتان بدانند که سرمایه شرکت هستند و هر پیشرفتی در سازمان، ناشی از عملکرد خوب آنان در شرکت است.

 

راهکار شماره 7: اجازه دهید کارمندانتان کمی استقلال در انجام وظایفشان داشته باشند.

اجازه دهید، حتی در موارد جزیی، کارکنانتان استقلال در مورد کارشان داشته باشند. در بیشتر اوقات، راهکار خوشحالی افراد در محیط کار، پول نیست و در واقع استقلال است. تا حدی که به اهداف سازمان خدشه وارد نشود، به کارکنانتان اجازه دهید در مورد طریقه ی انجام وظایفشان، استقلال داشته باشند. به این ترتیب انگیزه ی آنان را برای سازندگی بیشتر در سازمانتان افزایش خواهید داد.

 

راهکار شماره 8: حس چالش را در میان کارکنان افزایش دهید.

زمانی که حس چالش در میان کارکنان وجود نداشته باشد، رفته رفته باعث ایجاد کسالت و بی انگیزگی در میان آنان می شود. می توانید برای کارکنانتان، اهداف ماهانه یا سالانه در نظر بگیرید. اگر میبینید تعدادی از کارکنانتان، میل به یادگیری دارند، به حرف های آنان گوش دهید، و آنان را به یادگیری تشویق نمایید و در مورد پیشرفتشان در آن زمینه، پیگیر شوید. حتی وظایف جدید به آنها محول نمایید تا میل به یادگیری را درآنها زنده نگه دارید. همیشه با یاد داشته باشید که باید به عنوان پشتیبان در کنار کارمندانتان باشید تا در صورت عدم موفقیت آنان در کارهای جدید محوله، بتوانید با القای حس پشتیبانی، از سرخوردگی و ناامدیدی آنان جلوگیری نمایید.

درباره ما

مجموعه وطن جاب به منظور رفع نیاز متخصصین گرامی در نبود منبع آگهی استخدامی مناسب در سطح کشور راه اندازی شده است. هدف از مجموعه وطن جاب، انتشار کلیه آگهی استخدام جراید در سطح کشور بوده است به گونه ای که متخصصین گرامی در فرایند کاریابی خود، با عضویت در سایت، بدون نیاز به هیچ منبع دیگری به تمامی آگهی های استخدامی در سطح کشور در کمترین زمان ممکن با بالاترین کیفیت دسترسی داشته باشند.

پشتیبانی سریع در تلگرام

پشتیبانی در زمینه درج فرصت های شغلی یا ارسال رزومه از طریق پشتیبانی آنلاین سایت یا آیدی تلگرام vatanjob@

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام استخدام مهندس تلگرام استخدام مهندس لینکدین استخدام مهندس فیسبوک استخدام مهندس