مقایسه بازار کار ایران و کانادا

در سالهای اخیر، روند مهاجرت به کانادا به طرز چشمگیری رو به افزایش بوده است و تعداد زیادی از هموطنان ما بویژه متخصصین جامعه متقاضی مهاجرت به این کشور هستند. در این مقاله قصد داریم به دلایل گرایش ایرانیان به مهاجرت به کانادا و نقاط ضعف و قوت این کشور بپردازیم.

در میان متقاضیان، عمده تقاضا ها مربوط می شود به متخصصین، مهندسین و تکنسین های کشور که به رغم داشتن سابقه مناسب در ایران، همچنان در صف متقاضیان مهاجرت به کانادا هستند. به راستی دلیل تقاضای آنان چیست؟ در سال های اخیر، تعداد فارغ التحصیلان متخصص کشور چندین برابر شده که به ظاهر بیشتر از نیاز فعلی کشور است و باعث ایجاد مشکل بیکاری و یا عدم امنیت شغلی متخصصین کشور شده است. 

از سوی دیگر، تعدادی از کشورها به علت نیازشان به نیروی انسانی متخصص، همواره خواهان جذب این افراد بوده اند. در این میان، کشور کانادا جز کشورهای مهاجرپذیر است و هر ساله متخصصان زیادی را از سراسر جهان جذب می نماید. راه های جذب و مهاجرت به کشور کانادا هم بسیار متفاوت است و می توانید اطلاعات تکمیلی در مورد مهاجرت به کانادا را در وبسایت مهاجرتی مقدم دنبال نمایید. از جمله مهمترین راه های مهاجرت به کشور کانادا، مهاجرت از طریق نیروی متخصص است که هم دولت فدرال و هم بسیاری از استان ها بر اساس نیاز خود، اقدام به جذب متخصصین مورد نیاز خود می نمایند.

از جمله دلایل افزایش مهاجرت به کشور کانادا، بالا بودن حداقل حقوق در این کشور است. حداقل حقوق در استان های کانادا متفاوت است. در بعضی از استان ها مثلا استان انتاریو، حداقل حقوق 14 دلار به ازای هر ساعت کار برای کارگر ساده در نظر گرفته شده است. یعنی حقوق یک فرد عادی در کشور کانادا به ازای یک روز کار 8 ساعته، 112 دلار خواهد. این دستمزد برای نیروی متخصص بسیار بیشتر است. حقوق مهندسین کانادا بر اساس تخصص و میزان سابقه کار به ازای یک سال کار، بین 50هزار دلار تا 90 هزار دلار متغیر خواهد بود و همین ارقام ساده باعث علاقمندی روز افزون به مهاجرت به کانادا می شود. البته قابل توجه خوانندگان گرامی که دانشگاه های کانادا به هیچ وجه رایگان نیست و دانشجویان کانادایی باید هر ساله مبالغ زیادی را بابت شهریه پرداخت نمایند. تعداد زیادی از کانادایی ها، بعلت بالا بودن هزینه تحصیل در دانشگاه و البته سختی گذراندن دروس دانشگاهی و فارغ التحصیلی از دانشگاه ، از ادامه تحصیل منصرف می شوند و با مدارک دیپلم دبیرستان یا مدرک کالج، وارد بازار کار این کشور می شوند.

از سایر عوامل جذاب بودن مهاجرت به کانادا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • به دلیل وسعت این کشور و پتانسیل اقلیمی آن، فرصت های شغلی این کشور همواره رو به افزایش بوده و نیازمند متخصصین تراز اول است.
  • این کشور دارای یکی از بهترین سیستم های تامین اجتماعی در جهان است. تقریبا کلیه هزینه های درمانی برای کانادایی ها رایگان است.
  • به دلیل مهاجرپذیر بودن این کشور در طول سالیان سال، کانادایی ها، همواره پذیرای مهاجرین تازه وارد و فرهنگ های مختلف هستند.

با در نظر گرفتن کلیه موار فوق ، از نظر بسیاری از ایرانیان، زندگی در یک کشور خارجی همواره دشوار خواهد بود و حس غربت این کشورها، با هیچ شاخصه رفاهی قابل حل و اندازه گیری نیست. تفاوت فرهنگی نیز در بسیاری از موارد مشکل ساز می شود و بسیاری از هموطنان بعد از مهاجرت به کانادا و چند سال زندگی در این کشور، علاقه به برگشت به کشور و شروع دوباره دارند.

لطفا نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

5 + 4 =

درباره ما

مجموعه وطن جاب به منظور رفع نیاز متخصصین گرامی در نبود منبع آگهی استخدامی مناسب در سطح کشور راه اندازی شده است. هدف از مجموعه وطن جاب، انتشار کلیه آگهی استخدام جراید در سطح کشور بوده است به گونه ای که متخصصین گرامی در فرایند کاریابی خود، با عضویت در سایت، بدون نیاز به هیچ منبع دیگری به تمامی آگهی های استخدامی در سطح کشور در کمترین زمان ممکن با بالاترین کیفیت دسترسی داشته باشند.

پشتیبانی سریع در تلگرام

پشتیبانی در زمینه درج فرصت های شغلی یا ارسال رزومه از طریق پشتیبانی آنلاین سایت یا آیدی تلگرام vatanjob@

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام استخدام مهندس تلگرام استخدام مهندس لینکدین استخدام مهندس فیسبوک استخدام مهندس