نقش شرکتهای واسطه تجاری در رشد صادرات شرکتهای کوچک

یک کارگاه تولیدی لباس و یا کفش را در ایران در نظر بگیرید. این کارگاه معمولا از بنیان گذار که در زمینه تولید این کالا متخصص است و چند نفر کارگر ماهر تشکیل شده است. این کارگاه حتی برای کارهای مالی خود نیز اقدام به استخدام حسابدار به صورت نیمه وقت می نماید تا در هزینه ها صرفه جویی کند. کارهای مربوط به فروش و بازاریابی نیز معمولا توسط صاحب کارگاه انجام می شود. حال در نظر بگیرید که این کارگاه برای تکمیل ظرفیت تولیدی خود، نیاز به صادرات و فروش محصول در بازارهای خارجی دارد. برای صدور محصول تولیدی به یک بازار ناشناخته، نیاز به بکارگیری تیم ورزیده و متخصص است. این تیم باید در ابتدا با استخدام مدیر فروش  حرفه ای و بازاریابهای مسلط به بازار کشور هدف، دست به تحقیقات بازار، نیاز سنجی مصرف کننده ها در آن کشور، تبلیغات و ایجاد شبکه توزیع و فروش در آن کشور نماید. اینکار مستلزم صرف زمان و هزینه بسیار بالایی است که از عهده کارگاه کوچک تولیدی در ایران برنمی آید. همینطور فروش کالا در بازار خارجی نیاز به برندینگ و نشان تجاری شناخته شده برای مردم در کشور هدف دارد.

در اصل بسیاری از شرکتهای ایرانی با داشتن مازاد ظرفیت تولیدی، به دلیل مشکلات بالا قادر به استفاده از این ظرفیت برای صدور کالا به خارج از کشور نیستند. در اینجا نقش شرکتهای واسطه تجاری بیشتر مشخص می گردد. این شرکتها به جای سرمایه گذاری در زمینه تولید کالا،نسبت به ایجاد شبکه فروش، تبلیغات و ایجاد برند در یک بازار خاص می پردازند و برای تامین کالا از شرکتهای کوچک تولیدی که در سراسر دنیا وجود دارد استفاده می کنند.

export in small companies

به همین دلیل است که شما می بینید در کشورهایی مثل تایوان، چین، هنگ کنگ و یا هند و سریلانکا، صدها هزار کارگاه کوچک فعالیت می کنند که محصولات خود را در همه جای دنیا به فروش می رسانند. اما متاسفانه در ایران، به دلیل اتکای کشور به درآمدهای نفتی، شرکتهای واسطه تجاری به صورت معکوس عمل می نمایند. در اصل چنین خدماتی را در بازار ایران برای شرکتهای خارجی انجام می شود که تنها به واردات کالا رو می آورند. شرکتهای واسطه تجاری خارجی نیز، به دلیل ناشناخته بودن فضای صنعت و کسب و کار ایران، شناخت درستی از تولید کننده های ایرانی ندارند.

اما در این زمینه چه باید کرد. بهترین راه حل، کمک هدفمند دولت به توسعه صادرات شرکتهای کوچک است. این کمکها می تواند از طریق برگزازی نمایشگاههای صنعتی برای شرکتهای کوچک در داخل ایران و دعوت از شرکتهای تجاری متخصص خارجی برای شرکت در آنها انجام گردد. همچنین،با پرداخت هزینه و کمک به شرکتهای تولید کننده کوچک، برای نمایش محصولات خود در کشورهای دیگر نیز به نحو چشمگیری باعث پیشرفت در این حوزه خواهد شد. علاوه بر آن، می توان با اعطای معافیتهای مالیاتی و وامهای کم بهره به شرکتهای کوچک صادر کننده و یا حذف عوارض پرداختی برای ورود مواد اولیه مورد نیاز شرکتهای صادر کننده کالا در غالب جوایز صادراتی، کمک شایانی در این حوزه انجام داد. سفارتخانه های کشور ما نیز می توانند با استخدام مدیر بازرگانی توانمند و محلی در کشور های مورد نظر، نسبت به برقراری ارتباط میان شرکتهای تجاری خارجی یا شرکتهای کوچک تولیدی در ایران اقدام نمایند. کاری که هم اکنون سفارتخانه های کره ، چین، ترکیه و هند در کشور ما انجام می شود.

به این ترتیب شرکتهای تولید کننده کوچک و شرکتهای دانش بنیان ایرانی نیز می توانند همپای شرکتهای مشابه چینی و هندی در بازارهای سراسر دنیا حضور یافته و ضمن افزایش تولید و بکارگیری حداکثر ظرفیت خود، به حل معضل اشتغال که از بزرگترین مشکلات حال حاضر کشور است کمک نمایند.

لطفا نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

46 + = 56

درباره ما

مجموعه وطن جاب به منظور رفع نیاز متخصصین گرامی در نبود منبع آگهی استخدامی مناسب در سطح کشور راه اندازی شده است. هدف از مجموعه وطن جاب، انتشار کلیه آگهی استخدام جراید در سطح کشور بوده است به گونه ای که متخصصین گرامی در فرایند کاریابی خود، با عضویت در سایت، بدون نیاز به هیچ منبع دیگری به تمامی آگهی های استخدامی در سطح کشور در کمترین زمان ممکن با بالاترین کیفیت دسترسی داشته باشند.

پشتیبانی سریع در تلگرام

پشتیبانی در زمینه درج فرصت های شغلی یا ارسال رزومه از طریق پشتیبانی آنلاین سایت یا آیدی تلگرام vatanjob@

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام استخدام مهندس تلگرام استخدام مهندس لینکدین استخدام مهندس فیسبوک استخدام مهندس