چرا آموزشهای تکنسینی جوابگوی نیاز بازار نیست

یکی از مشکلات اساسی صنعت کشور، کمبود شدید تکنسین ماهر است. این مشکل در بخش خدمات نیز کاملا خود را نشان می دهد. همه ما در هنگام رفتن به تعمیرگاه برای خودرو و یا تعمیر لوازم خانگی، به علت کمبود تکنسین ماهر، بارها مجبور به پرداخت هزینه های گزاف و بی موردی شده ایم. در بسیاری از کشورهای پیشرفته، اهمیت دوره های تکنسینی که در کالجها برگزار می شود، بسیار بیشتر از دوره های دانشگاهی است و اکثر دانش آموزان پس از فارغ التحصیلی از دبیرستانها، تحصیل در کالج را به دانشگاه ترجیح می دهند.

اما برنامه این کالجها با برنامه دانشگاههای ایران در زمینه تحصیلات کاردانی، بسیار متفاوت است که به بعضی از آنها اشاره می کنیم. در کالجهای اروپایی و آمریکایی، هدف از اجرای دوره تربیت تکنسین، بمنظور ورود مستقیم به بازار کار است. در حالیکه در دانشگاههای ایران، هدف ادامه تحصیل این فارغ التحصیلان در دوره های دانشگاهی در مقاطع بالاتر است. به عنوان مثال، هدف از استخدام تکنسین برق در صنعت یا بخش خدمات، حل مسائل ریاضی و یا محاسبات عددی و یا حتی طراحی نیست.

در سایر رشته ها نیز به همین منوال است. به عنوان مثال، هدف از استخدام تکنسین عمران ، کمک به طراحی و یا کمک به محاسبات ساختمان نیست. هدف از استفاده از تکنسین عمران، اجرای کارهای عمرانی به صورت درست و برطبق نقشه های طراحی شده است. در حالیکه آنچه در دانشگاههای ایران به تکنسینها آموزش داده می شود، دقیقا همان مطالب ارائه شده در دوره های مهندسی است، منتها با حجم و تعداد واحد کمتر است.

در رشته های تکنسینی در ایران، تمرکز بسیار کمی بر واحدهای کارگاهی و عملی صورت می پذیرد. به همین دلیل، در هیچ تعمیرگاه یا هیچ کارخانه ای، اقدام به استخدام تکنسین مکانیک آموزش دیده دانشگاهی نمی نمایند. بلکه این واحدها نیاز خود را از طریق تکنسینهای تجربی تامین می کنند که این کار لطمات فراوانی را به کیفیت کار وارد می نماید. مسئله دیگر به تعداد رشته های دوره های کاردانی باز می گردد. در حالیکه در کشورهای پیشرفته، صدها رشته در مقاطع کالج تعریف شده است. این رشته ها شامل طیف گوناگونی از تخصص ها می باشد. از مکانیکی خودروهای خاص مثلا فورد یا بنز و تویوتا گرفته تا مکانیکی هواپیما، آرایشگری، آشپزی، خدمات توریستی، طراحی مد و صدها رشته و تخصص دیگر. در حالیکه در کشور ما نظام آموزشی، هیچ پاسخی به نیاز بازار کار برای خدمات تکنسینی ندارد و رشته های ارائه شده به صورت کلی بوده و بیش از 15 یا 20 مورد نیست.

مسئله بعدی، حمایتهای قانونی از فارغ التحصیلان دوره های تکنسینی در کشورهای دیگر است. مثلا تعمیرگاههای مجاز، فقط در ازای استخدام تکنسینهای فنی آموزش دیده می توانند تعداد مشخصی خودرو را برای تعمیر پذیرش نمایند و در صورت در خواست پذیرش بیشتر، بایستی به استخدام تکنسین مکانیک بیشتر اقدام نمایند. همینطور، جواز کسب و کارهای فنی، فقط به تکنسینهای فنی و یا کسانی که دوره های خاص این رشته را در کالجها دیده اند، داده می شود که این کار باعث تقویت دوره های تکنسینی خواهد شد.

به هر حال، حل مشکل کمبود نیروی متخصص در  صنعت کشور، نیازمند اقدامات وسیع دولت در حوزه دانشگاهی و فرهنگی است که بایستی در سالهای آتی مورد توجه بیشتری قرار بگیرد.

نگارش توسط مجموعه استخدامی وطن جاب

لطفا نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

+ 31 = 35

درباره ما

مجموعه وطن جاب به منظور رفع نیاز متخصصین گرامی در نبود منبع آگهی استخدامی مناسب در سطح کشور راه اندازی شده است. هدف از مجموعه وطن جاب، انتشار کلیه آگهی استخدام جراید در سطح کشور بوده است به گونه ای که متخصصین گرامی در فرایند کاریابی خود، با عضویت در سایت، بدون نیاز به هیچ منبع دیگری به تمامی آگهی های استخدامی در سطح کشور در کمترین زمان ممکن با بالاترین کیفیت دسترسی داشته باشند.

پشتیبانی سریع در تلگرام

پشتیبانی در زمینه درج فرصت های شغلی یا ارسال رزومه از طریق پشتیبانی آنلاین سایت یا آیدی تلگرام vatanjob@

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام استخدام مهندس تلگرام استخدام مهندس لینکدین استخدام مهندس فیسبوک استخدام مهندس